סייל פסח!

בואו נשחק

חוקי המשחקים

סנוקר

סנוקר הוא משחק מורכב יותר, וכולל גם שיטת ניקוד וגם כדורים אחרים. הכדורים המשתתפים במשחק הם:
חמשה עשר כדורים אדומים (ערך כל אחד נקודה אחת).

ששה כדורים בצבעים אחרים: צהוב (2 נקודות), ירוק (3 נקודות), חום (4 נקודות), כחול (5 נקודות), ורוד (6 נקודות) ושחור (7 נקודות). בתחילת המשחק מסודרים הכדורים האדומים במשולש הממוקם ברבע השולחן. הכדורים הצבעוניים ממוקמים בעמדות קבועות. השחקן הפותח מניח את הכדור הלבן בתחום ה-D המסומן על השולחן בכל מקום שיבחר, ומכה בו לעבר הכדורים האדומים. בשלב הראשון, מטרת כל אחד מהשחקנים להכניס כדור אדום לחור. כל עוד לא מוכנס כדור כזה, מכים השחקנים לסירוגין. עם הכנסת כדור אדום, מקבל השחקן תור נוסף, ובו עליו להכניס כדור צבעוני לפי בחירתו. במידה והצליח להכניס כדור צבעוני, מושב כדור זה לעמדה הקבועה, והשחקן מקבל תור נוסף בו עליו להכניס שוב כדור אדום – וחוזר חלילה, עד גמר הכדורים האדומים על השולחן. כאשר נגמרים הכדורים האדומים, על השחקנים להכניס את הכדורים הצבעוניים לפי סדר הניקוד (צהוב – ירוק – חום – כחול – ורוד – שחור) כאשר הפעם לא מוצאים הכדורים. עם הכנסת הכדור השחור, מסתיים המשחק, והזוכה בו הוא זה אשר צבר את מרבית הנקודות.

על השחקן המכה להכניס את הכדור התורן לתוך חור. קיימות מספר אפשרויות:
הצליח להכניס: נצבר ניקוד, והשחקן מקבל תור נוסף.
פגע בכדור תורן, אך לא הצליח להכניס: התור עובר ליריב.
לא פגע בכדור תורן: קנס 4 נקודות, התור עובר ליריב.

כדור לבן נכנס לחור: (א)- אם כיוון על כדור אדום הקנס הוא 4 נקודות כנ”ל, (ב)- אם כיוון על כדור צבעוני יקנס בשווי הכדור הצבעוני שהקנס הנמוך ביותר הוא 4 נק’. השחקן היריב זכאי להציב את הכדור הלבן בנקודה כרצונו בשטח ה-D.

כדור צבעוני נכנס לחור: כנ”ל, אך גובה הקנס לפי צבע הכדור (אך מינימום 4 נקודות), והכדור מושב לעמדה הקבועה.

ביצע עבירה, ונוצרה חסימה של הקו בין הכדור הלבן לכדור התורן: “סנוקר” – קנס מתאים והתור עובר ליריב במצב “כדור חופשי” בו יוכל המשחק לבחור אחד מבין 7 הצבעים ולהכניסו לחור כאשר שווי הכדור הצבעוני שהוכנס ממכת “כדור חופשי” יהיה שווה ערכו לכדור אדום (1 נק’) ולאחר הכנסת כדור חופשי תינתן אפשרות לבחור צבע ולהכניסו וקבלת הניקוד הוא על פי ערך צבע הכדור, אחרי זה שוב אדום ושוב צבע וחוזר חלילה. (קיים מצב שבו בוחר היריב עונש למבצע העבירה מתוך 2 עונשים קיימים כאשר תינתן לו הזכות לבחור מבין 2 העונשים או מבין עונש קבוע אחד, העונשים הם: (א) “המשכה מאולצת”- בו יאלץ מקבל העונש לשחק מאותו מצב שבו נעצר אחרי העברה, (ב), “לקיחת מכה מחדש”*(אופציונלי – לפי תנאים מסוימים שמסובך להסבירם)- בו יאלץ מקבל העונש לשחק את המכה שאותה לא ביצע בשלמות בפעם נוספת וחוזרת בדיוק באותו סדר ומיקום של הכדורים בשולחן כמו במצב שלפני העבירה.

הכדור השמיני פול

פול הוא שם כולל לסוג המשחק הנפוץ, שבו 15 כדורים ממוספרים. הכדורים 1-8 הם בצבע אחיד (לכל מספר צבע אחר)ולכדורים 9-15 פס לבן הכדור השחור מספרו 8. לפול קיימים גרסאות שונות בעלות חוקי משחק שונים. אופייני לרוב משחקי ה”פול” שולחן גדול יותר משולחן ה”סנוקר” בעל “חורים” רחבים יותר.שני סוגי המשחקים הנפוצים ביותר הם: Eight-Ball, Nine-Ball. 

הכדור השמיני, בו לכל שחקן (או זוג) יש 7 כדורים (1-7 או 9-15) שאותם צריך להכניס לחורים. לאחר מכן עליו להכניס את הכדור השמיני, שהוא השחור לחור מוסכם מראש. את הכדורים מסדרים בעזרת משולש עזר, כאשר קודקוד המשולש פונה לכיוון הכדור הלבן- משני צידי השולחן. 

עבירות: כדור לבן נכנס לכיס – העונש הוא הצבת הכדור הלבן בכל מקום שהשני יניח את דעתו עליו (כמובן על הקו הראשי) כדור לבן פוגע בכדור של היריב לראשונה – 2 מכות לשחקן היריב. 

הכנסת כדור במכה לא חוקית – הכודר נשאר אבל העבירה נרשמת. הכנסת כדור של היריב – 2 מכות לשחקן היריב. הכנסת מס’ 8 לא בעיתוי המותר – הפסד. הכנסת מס’ 8 במכת הפתיחה – חוקי, השחקן המכניס מחליט האם להציב את השחור על הקוי או לסדר מחדש.

הכדור התשיעי פול

פול הוא שם כולל לסוג המשחק הנפוץ, שבו 15 כדורים ממוספרים. הכדורים 1-8 הם בצבע אחיד (לכל מספר צבע אחר)ולכדורים 9-15 פס לבן הכדור השחור מספרו 8. לפול קיימים גרסאות שונות בעלות חוקי משחק שונים. אופייני לרוב משחקי ה”פול” שולחן גדול יותר משולחן ה”סנוקר” בעל “חורים” רחבים יותר.שני סוגי המשחקים הנפוצים ביותר הם: Eight-Ball, Nine-Ball. 

הכדור התשיעי, כולל רק את הכדורים שמספרם 1-9, ומטרתו היא להכניס את כדור מספר 9, כאשר בכל תור מותר לפגוע עם הכדור הלבן רק בכדור עם המספר הנמוך ביותר בלוח. באופן זה, ניתן להכניס את הכדור שמספרו 9 בשתי דרכים: על ידי פגיעה ישירה כאשר שאר הכדורים בלוח כבר הוכנסו, או על ידי פגיעה עקיפה באמצעות הכדור שמספרו הוא הנמוך ביותר בלוח באותו שלב של המשחק. את הכדורים בתחילת המשחק יש לסדר בצורה של יהלום, כאשר כדור מספר 1 בראש היהלום וכדור מספר 9 במרכזו.

מלחמה / כולם על כולם

משחק לא רשמי שניתן לשחק הוא “מלחמה” או “כולם על כולם”. במשחק זה ניתן לשחק 3 או 5 שחקנים, ובו כל שחקן מקבל 5 או 3 כדורים (בהתאמה למספר השחקנים – מחלקים את 15 הכדורים בין השחקנים), וכל שחקן צריך להכניס את כדורי יריביו. האחרון שנשאר עם כדורים מנצח.

young man play pro billiard game

רוצים עזרה מהמומחים שלנו?

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן